A fehérszemgyűrűs fajoknál a lutinó színváltozat autoszomális recesszív mutáció, azaz nem ivari kromoszómán öröklődik (a rózsásfejű törpepapagájok esetében ez a színváltozat nemhez kötötten öröklődik!!!)). Mindkét nem lehet hordozó, ezért előfordul hogy olyan pároknál jelentkeznek lutinó fiókák, ahol egyik szülő sem volt lutinó.
A lutinó fischer ma még nem túl gyakori, bár ritkának sem mondható. Manapság az egyik legkeresettebb fischer színváltozat, kis számban rendszeresen felbukkan a monori börzén is, ezeket a példányokat hamar el is kapkodják! Színezete gyakorlatilag megegyezik a feketeszemű sárgával, így aki igazi lutínót szeretne, az piros szemű egyedeket keressen.
Sokan nem tudják, hogy a lutinó mutáció a fischereknél nagyon sok, nem primer mutáció kialakításában részt vesz. Így ha valaki nem tud lutínó egyedeket beszerezni, egyéb színváltozatok is felhasználhatók ahhoz hogy lutinó egyedeket kapjunk. Ezek közül a legfontosabbak a pasztellinó és az albínó.
A zöld alapú pasztellinó a lutinó és a zöld pasztell kombinációja. Ezeket gyakran csak sárgának hívják. Színezetük nem egységes, zöldessárga. A pasztellinókról annyit érdemes tudni, hogy a pasztell is egy autoszomális recesszív mutáció és azonos lókuszon helyeződik mint az ino gén. Éppen ezért egy pasztellinó madár nem homozigóta a pasztell és az inó génre, hanem egyszerűen arról van szó, hogy az inó lókuszon az egyik homológ kromoszómán inó , míg a másikon pasztell gén helyeződik. Azaz a madár az inó lokuszon az egyik szülőtől inót, a másiktól pasztellt örökölt.
Ennek fényében könnyen érthetővé válik, hogy milyen könnyen juthatunk ilyen madaraktól, lutinó egyedekhez. Ha két pasztellinót párosítunk 25%-os valószínűséggel kapunk lutinó egyedeket(továbbá 25% pasztell, 50 % pasztellinó). Ha viszont pasztellinót lutinóval párosítunk, akkor már 50%-os valószínűséggel kapunk lutínó egyedeket (és 50% pasztellinót). Természetesen nemcsak alap zöld pasztellinók vannak, hanem pl.kék, sötét faktoros, viola és kombinációik. Ezek mindegyike felhasználható.
Az albínó madarak úgyszintén jól használhatók, mivel homozigóta kékek és homozigóta lutinók is egyben. Így ha lutinó fióka a cél, párosíthatjuk őket pasztellinóval vagy lutinó egyedekkel. Ha kifejezetten lutinó fiókákra törekszünk kerüljük a kékhordozó lutinókat és pasztellinókat, és természetesen ilyen esetben a kék pasztellinók bármilyen változata is kerülendő.